Kurkuma właściwości są znane już od dawna, ale dopiero w ostatnim czasie przyprawa ta zyskuje na popularności. Ta pochodząca z Indii przyprawa posiada wszechstronne działanie lecznicze, a przy tym może wpływać na poprawę smaku wielu popularnych dań. Może być stosowana również w kosmetyce. Kurkuma właściwości są bardzo szerokie i przedstawiamy najważniejsze korzyści wynikające z regularnego spożywania tej przyprawy.

Czym jest kurkuma?

W Polsce kurkuma dla wielu osób nadal owiana jest pewną tajemnicą. Jest to przyprawa, którą pozyskuje się z korzenia ostryżu, która należy do roślin z rodziny imbirowatych. Podobnie jak imbir kurkuma charakteryzuje się ostrym smakiem. Sama kurkuma stanowi kłącze, korzeń lub łodygę, które znajdują się pod ziemią. Kurkuma może być przetwarzana na różne sposoby i znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie, a także przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Kurkuma produkowana jest przede wszystkim w Indiach i innych krajach azjatyckich.

Kurkuma właściwości zdrowotne

Działanie prozdrowotne kurkumy jest bardzo szerokie, a dodatkowo ciągle trwają badania nad właściwościami tej przyprawy.

Kurkuma jest stosowana przede wszystkim w trakcie terapii zmian w mózgu spowodowanych przez udar oraz chorobę Alzheimera. W kurkumie można znaleźć tumeron oraz BDMC, które pozytywnie wpływają na pobudzenie komórek mózgowych i w efekcie prowadzą do zatrzymania rozwoju pewnych chorób. Kurkuma może także sprawdzić się w terapii zaburzeń osobowości oraz depresji.

Także w profilaktyce nowotworów kurkuma sprawdzi się świetnie. Pozytywne działanie wykazuje przede wszystkim w przypadku raka skóry, płuc, jamy ustnej, głowy, przełyku, wątroby, jelit, szyjki macicy, trzustki oraz prostaty. Kurkumina wspomaga również działanie taxolu, czyli leku wykorzystywanego w terapii raka piersi.

Wprowadzenie do codziennej diety kurkumy wpływa również na pobudzenie produkcji gastryny, żółci oraz enzymów trzustkowych, a przy tym działa antybakteryjnie i rozkurczająco. Kurkuma może zatem pomagać we wszelkiego rodzaju dolegliwościach trawiennych czy schorzeniach wątroby lub trzustki.

Kurkumina zawarta w kurkumie pomaga również w leczeniu infekcji pochodzenia wirusowego. Dzięki niej możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusów. Dodatkowo zapobiega powstawaniu schorzeń bakteryjnych oraz grzybiczych.

Niektóre badania wskazują również na pozytywne działanie na oczy. Kurkuma może pomagać w leczeniu zapalenia spojówek, zespołu suchego oka czy jaskry. Nadal nie ma jednak ostatecznych wyników badań w tym zakresie.

Przeprowadzano także badania na szczurach, które wskazały, że kurkuma może obniżać poziom cukru i cholesterolu we krwi. Dodatkowo wpływa na gojenie ran oraz stanów zapalnych u badanych zwierząt. Można zatem przypuszczać, że podobne właściwości będzie wykazywała w odniesieniu do ludzi.

Kurkuma właściwości pozwalają na wykorzystanie jej również w formie środka regulującego pracę wątroby oraz układu trawiennego.

Wspomaganie procesu odchudzania

Wśród niektórych osób kurkuma znana jest głównie jako środek wspomagający proces odchudzania. Badania potwierdzają, że wspomaga osiągnięcie zamierzonych efektów i pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest to spowodowane tym, że kurkuma zawiera spore ilości błonnika pokarmowego i dzięki temu wspomaga przemiany metaboliczne oraz funkcjonowanie układu trawiennego. Kurkuma jest dostępna w aptekach pod postacią tabletek, które wykazują skuteczniejsze działanie odchudzające niż dodawanie przyprawy do przyrządzanych potraw. W suplementach z kurkumą można również znaleźć wiele innych składników, które wspomagają jej wchłanianie i tym samym jeszcze bardziej wspomagają proces odchudzania.

Zastosowanie w kosmetyce

Kurkuma jest również powszechnie wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny. Przede wszystkim olejki z kurkumy są wykorzystywane w perfumach. Dodatkowo możliwe jest wykonanie maseczki z kurkumy, które poprawia wygląd cery tłustej i trądzikowej, a także pozwala na rozjaśnianie przebarwień.