Jak powstaje zespół jelita drażliwego? Objawy, przyczyny, leczenie

Zespół jelita drażliwego – objawy tej choroby potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Schorzenie to polega na nadmiernej reaktywności jelit, która daje szereg uciążliwych symptomów, takich jak bóle brzucha, uczucie przelewania oraz biegunki. Czy można skutecznie leczyć jelito drażliwe? Dieta, redukcja stresu oraz odpowiednio dobrane leki mogą poprawić komfort życia i zmniejszyć nadpobudliwość jelit.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się zespołu jelita drażliwego

U każdej osoby choroba może przebiegać inaczej, nie ma też jednej przyczyny, która wywołuje jelito drażliwe. Objawy mogą powstać na skutek takich czynników, jak przewlekły stres, depresja i wrażliwość emocjonalna. Schorzenie wywołują też niekiedy zaburzenia mikroflory jelit, przebyte infekcje żołądkowo-jelitowe, a także nadwrażliwość trzewna i czynniki genetyczne. Jeśli chodzi o jelito drażliwe, dieta również może być przyczyną pojawienia się choroby, szczególnie jeśli obfituje w produkty przetworzone i drażniące układ pokarmowy. Nie jest łatwo jednoznacznie zdiagnozować zespół jelita drażliwego. Objawy mogą sugerować obecność wielu innych chorób, co znacznie utrudnia postawienie diagnozy. Najczęściej lekarz przeprowadza dokładny wywiad, analizuje pojawiające się symptomy i zleca badania mające na celu wykluczenie takich schorzeń, jak wrzody, nowotwory, kamica żółciowa czy celiakia.

Objawy nadpobudliwości jelit – biegunki, zaparcia, bóle brzucha

Jelito drażliwe objawy – które z nich pojawiają się najczęściej? Istnieją cztery postaci IBS, czyli zespołu jelita drażliwego. W pierwszej z nich dominują biegunki, w drugiej zaparcia, natomiast postać trzecia ma charakter mieszany i objawia się zmiennym rytmem wypróżnień. Natomiast postać czwarta dotyczy pacjentów, których nie można zaklasyfikować do trzech pierwszych kategorii. Bardzo silny skurczowy ból brzucha to kolejny symptom, który charakteryzuje zespół jelita drażliwego. Objawy towarzyszące to również zmiana konsystencji stolca, wzdęcia, zmieniona częstotliwość wypróżnień, a niekiedy też wymioty, uczucie pełności po posiłku i przewlekłe zmęczenie.

Jakie są najważniejsze metody leczenia zespołu jelita drażliwego?

Jak można leczyć jelito drażliwe? Objawy tej choroby leczy się zazwyczaj przy pomocy takich metod, jak zmiana stylu życia i modyfikacje dietetyczne, a wspomagająco stosuje się również leki łagodzące uciążliwe symptomy. To, jaki preparat przepisze lekarz, jest uzależnione od dominujących objawów choroby. Najczęściej stosuje się leki rozkurczowe, przeczyszczające, a także regulujące perystaltykę jelit. Zaleca się również przyjmowanie probiotyków, które poprawiają kondycję flory bakteryjnej i uspokajają jelito drażliwe. Dieta powinna zawierać produkty nieprzetworzone, lekkostrawne, duszone, gotowane oraz pieczone. Wskazane jest unikanie fast foodów, tłustych produktów, słodyczy, napojów gazowanych, a także warzyw i owoców o działaniu wzdymającym. Ważnym elementem terapii jest też dbałość o relaks i redukcja stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *