Czystek właściwości są owiane wręcz legendą. Roślina ta od dawna wykorzystywana jest w ziołolecznictwie i przez wielu postrzegana jako remedium na bardzo wiele różnorodnych chorób. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy dla wielu osób czystek czyni lekarstwem na bardzo wiele zróżnicowanych dolegliwości, które mogą wystąpić u osób w różnym wieku. Warto zatem zastanowić się czy roślina ta faktycznie wykazuje tak korzystne działanie i pomaga w wielu problemach zdrowotnych.

Czystek właściwości prozdrowotne

Działanie lecznicze w przypadku czystka wykazują przede wszystkim liście tej rośliny. Wynika to z faktu, że zawierają one bardzo duże ilości przeciwutleniaczy, których jest więcej niż nawet w czerwonym winie. To właśnie one odpowiadają za większość prozdrowotnych właściwości.

Czystek przede wszystkim:

  • Zmniejsza poziom złego cholesterolu
  • Hamuje rozwój stanów zapalnych
  • Zwalcza drobnoustroje oraz grzyby
  • Wspomaga działanie układu odpornościowego
  • Neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za powstawanie m.in. nowotworów
  • Działa antyalergicznie

Tak szerokie działanie sprawia, że liście czystka mogą bardzo pozytywnie wpływać na ogólny stan zdrowia wielu osób.

Zastosowanie czystka

Czystek właściwości sprawiają, że może być on stosowany jako suplement diety przy wielu zróżnicowanych chorobach. Jego spożywanie jest polecane w przypadku przeziębienia, grypy, chorób układu krążenia, boreliozy, chorób skóry, podwyższonego poziomu cholesterolu czy alergii.

Należy jednak pamiętać o tym, że czystek nie może być traktowany jako lek, a jedynie w formie suplementu diety. Nie wszystkie jego właściwości zostały przy tym dokładnie przebadane i niektórzy uważają, że prozdrowotne działanie jest przesadzone. Dlatego też za pomocą suplementacji czystka nie można zastępować leków zalecanych przez oficjalną medycynę.

Panuje popularna opinia o tym, że czystek pomaga w odchudzaniu. Nie ma jednak żadnych dowodów na takie działanie. Czystek może przyspieszać przemianę materii, ale w tak niewielkim stopniu, że nie ma to istotnego wpływu na sam proces walki z nadwagą.

Konsultacja z lekarzem

Warto pamiętać, że spożywanie preparatów ziołowych warto skonsultować z lekarzem. Niektóre z produktów mogą bowiem wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami i prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Specjalista będzie w stanie ocenić czy przyjmowanie danego suplementu faktycznie w sposób korzystny wpłynie na stan zdrowia i nie doprowadzi do negatywnych konsekwencji. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Przeciwwskazania do suplementacji czystka

Czystek jest stosunkowo bezpiecznym ziołem w suplementacji. Spożywany w formie naparu lub herbaty nie prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych i dzięki temu może być spożywany bez żadnych przeciwwskazań. Może być podawany nawet małym dzieciom oraz kobietom w ciąży.

Sposób przyjmowania czystka

Czystek najczęściej jest oferowany pod postacią suszonych liści oraz gałązek, które służą do przygotowania naparu do wypicia. Proces zaparzania naparu odbywa się podobnie jak w przypadku innych ziół.

W celu uzyskania herbaty o skutecznym działaniu należy jedną łyżeczkę suszu zalać gorącą wodą, a następnie trzymać pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do wypicia i wykazuje maksymalne właściwości prozdrowotne.

W przypadku suplementacji w stanie chorobowym wyższą skuteczność wykazuje odwar z czystka. W tym celu należy 10 g suszu zalać szklanką wody i następnie gotować przez 5 minut. Tak przyrządzony odwar najlepiej pić trzy razy dziennie. Odwar może być wykorzystywany również do przygotowywania okładów np. na ugryzienia owadów oraz do przemywania skóry.

Podsumowanie

Czystek właściwości posiada bardzo szerokie i może być z powodzeniem wykorzystywany przy zróżnicowanych problemach zdrowotnych. Brak przeciwwskazań do przyjmowania sprawia, że stosunkowo bezpiecznie można spożywać herbaty przyrządzone z tego właśnie zioła i nie obawiać się o negatywne konsekwencje zdrowotne z tym związane.