Warto dbać o zdrowe oczy – sprawdź dlaczego

Oczy szczególnie narażone

Tempo i styl życia, do jakiego zmuszają nas wyzwania dzisiejszych czasów, odciskają negatywne piętno na naszym zdrowiu. Oczy to narząd, który narażony jest na szczególnie duże obciążenia. Profilaktyka oczu to coś, o czym bardzo często zapominamy. Niekorzystnie wpływa na ich kondycję niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej, długie godziny spędzone przed migającymi ekranami, brak zieleni w naszym otoczeniu.

Profilaktyka oczu

Niezależnie od tego, czym zajmujemy się zawodowo, każdego dnia czytamy, wpatrujemy się długo w jeden punkt, pracujemy przed komputerem. Wieczorami oglądamy telewizję, gramy na konsoli lub przeglądamy czasopisma przy słabym świetle nocnej lampki. Do tego dochodzi suche powietrze w biurach, klimatyzacja w sklepach i samochodach, zanieczyszczenie otaczającej atmosfery. To wszystko sprawia, że nasze oczy zmuszone są do ogromnego wysiłku i następuje ich nadmierne zmęczenie. Kiedy zdamy sobie sprawę, jak bardzo je obciążamy, może się okazać, że to ostatni moment, aby zadbać o zdrowe oczy. Tymczasem specjaliści alarmują, że wiedza Polaków na temat profilaktyki oczu jest bardzo mała.

Pierwsze objawy

W jaki sposób możemy się zorientować, że z naszym wzrokiem nie do końca wszystko jest w porządku? Zwykle pierwszym pojawiającym się objawem zmęczenia oczu jest ciężkość powiek. Nie należy ignorować tego zjawiska, jest to bowiem dzwonek alarmowy, który powinien spowodować, że przyjrzymy się lepiej kondycji naszego narządu wzroku. Jeśli dołącza do niego częste mruganie i uczucie silnego napięcia gałki ocznej, to oznacza, że najwyższa pora sięgnąć po krople nawilżające. Określa się je terminem „sztuczne łzy” ponieważ spełniają podobną funkcję, co one – nawilżają i oczyszczają rogówkę i spojówkę. Sytuacja staje się poważniejsza, kiedy przed oczami ukazują się nam mroczki i mgły, bądź obserwujemy inne zaburzenia widzenia. Wówczas niezbędna jest wizyta w gabinecie okulistycznym.

Dieta dobra dla oczu

Profilaktyka oczu jest silnie skorelowana z odpowiednim odżywianiem. Narząd wzroku potrzebuje do sprawnego działania i regeneracji odpowiedniej ilości witamin: A, C i E. Warto więc skomponować jadłospis tak, aby znalazły się w nim produkty bogate właśnie w te związki. Nie można również zapominać o luteinie i cynku, które również są niezbędnie dla zachowania dobrego widzenia. Zdrowe oczy to również zasługa przeciwutleniaczy i witamin z grupy B, a także kwasów omega-3. Produkty, które powinna zawierać nasza dieta to przede wszystkim tłuste ryby, nabiał, owoce i warzywa (zwłaszcza te żółte i zielone), owoce morza, grzyby i pełnoziarniste pieczywo.

Oprócz odpowiedniego odżywiania, warto również wyrobić sobie nawyk regularnej gimnastyki oczu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które spędzają długie godziny na pracy z komputerem lub czytaniu. W naszym oku tworzy się wówczas napięcie akomodacyjne, które gimnastyka ma za zadanie rozluźnić. Podczas ćwiczeń wzrok się relaksuje, a nieprawidłowy układ optyczny oka nie ma szans, aby się utrwalić. gimnastyka polega na szerokim otwieraniu oczu i patrzeniu na zmianę w różnych kierunkach. Musimy starać się sięgnąć wzrokiem jak najdalej, wykonując co najmniej kilka serii tych ćwiczeń.

Podsumowanie

Gdy już pojawi się wada wzroku, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej w gabinecie okulistycznym. Lekarz prawidłowo zdiagnozuje problem i podejmie działania zapobiegające jego pogłębianiu. Współczesna medycyna oferuje pacjentom okulistycznym wiele skutecznych metod leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *